Emmanuel Villaume

Emmanuel VillaumeRodák zo Strassbourgu po absolvovaní konzervatória v rodnom meste vyštudoval muzikológiu, filozofiu a literatúru v Paríži. Zo začiatku pracoval ako dramaturg štrasburskej Rýnskej opery.

Spolupracoval s poprednými telesami ako Metropolitná opera, Kráľovská opera Covent Garden, Lyrická opera v Chicagu, Washingtonská opera, v operných domoch v San Franciscu, Los Angeles, Santa Fe, Dallase, Sarasote, Saint Louis, Kolíne nad Rýnom, parížskej Opéra Bastille, Hamburgu, Toulouse, Bonne, Tokiu – Bunka Kaikan, Montréali, Marseilles, Nice, Monte Carlo  a vo Viedni v rámci festivalu Klangbogen.

Emmanuel Villaume bol prizvaný k spolupráci s poprednými americkými symfonickými orchestrami v Montréale, Quebecu, Chicagu, Bostone, Los Angeles, San Franciscu, Houstone, Indianopolise, St. Louis, Detroite, Minnesote, Utahu, s európskymi orchestrami Orchestre de Paris, Filharmonickým orchestrom Francúzskeho rozhlasu, Slovenskou filharmóniou, Beethovenhalle Orchestra v Bonne, Orchestrom Sinfonica Siciliana, Milánskym symfonickým orchestrom Giuseppe Verdiho, Filharmonickým orchestrom Monte Carlo, Duisburg, Dánskym národným symfonickým orchestrom, Nórskym rozhlasovým orchestrom, Kunglinga Filharmonikerna a Českou filharmóniou, ako aj s austrálskymi orchestrami v Sydney, Melbourne a Brisbane.

Bol šéfdirigentom Slovenskej filharmónie v Bratislave aj Slovinskej filharmónie v Ľublane. Obdržal čestný doktorát na Univerzite v Indianopolise. Žije v Paríži a New Yorku.