Ághová Lívia

Pochádza z maďarského prostredia južného Slovenska. Svoje prvé javiskové skúsenosti získala v SND v Bratislave, kde naštudovala rad operných rolí (Mozartova Čarovná flauta – Pamina, Figarova svadba – Zuzanka, Pucciniho Bohéma – Mimi, Smetanova Predaná nevesta – Mařenka, Janáčkova Liška Bystrouška – Liška, Bizetova Carmen – Micaela). Po štúdiách získala titul laureáta Medzinárodnej súťaže ARD v Mníchove a Pražského jara a hneď bola angažovaná ako sólistka Národního divadla v Prahe, kde pôsobila do roku 2001. Počas svojho angažmán v Národním divadle naštudovala ďalšie role – napríklad Juliettu v rovnomennej opere B. Martinů, Laurettu (Gianni Schicchi), Fiordiligi (Cosi fan tutte), Jenůfu (Její pastorkyňa), Donnu Elvíru (Don Giovanni), s ktorou hosťovala na zájazdoch ND v Japonsku. Za stvárnenie role Sofie (Gavalier s ružou) bola nominovaná na Cenu Thálie.

Pre Štátnu operu naštudovala rolu Liu (Turandot) a rolu Xeniu v Dvořákovej opere Dimitrij, za ktorú bola opäť nominovaná na Cenu Thálie.

Vystupovala na popredných operných scénach v Mníchove, v Hamburgu (s A.Baltsa), v Berlíne, v Houstone (s E. Marton), v Toulouse, v Benátkách, ale i na významných koncertných pódiách – Musikverein vo Viedni, Concertgebouw v Amsterdame, Theatre de Champs-Elysées v Paríži, Gasteig v Mníchove, Tonhalle v Zürichu, Suntory Hall v Tokiu. Jedna z posledných nahrávok, na ktorých Lívia Ághová stvárnila hlavnú rolu – Janáčkova opera Osud (pre televíznu spoločnosť NHK) získala v Japonsku Cenu kritiky za najlepšiu inscenáciu roku.
Jej bohatá diskografia obsahuje nahrávky Dvořákových Dimitrija, Jakobína, Svaté Ludmily, Stabat mater (Grand Prix de Disque), Svatební košile (Deutsche Schallplattenkritikpreis), Krále a uhlíře, Janáčkovho Osudu a Glagolské mše a Mahlerovej Symfónie č. 2, kantáty Der Tod Jesu od C.H. Grauna, ktorá bola ocenená prestížnou cenou Echo Klassik 2005.

Jej posledná nahrávka opery Král a uhlíř od A. Dvořáka obdržala cenu MIDEM Classical Award 2008 v Cannes. V roku 2016 nahrala s Metropolitným orchestrom Bratislava profilové CD "Svet nám ich závidí".
Za svoju dlhoročnú benefičnú činnosť obdržala na Slovensku cenu “ Dar roku 2012“.