Fabianová Monika

Fabianová MonikaMonika Fabianová študovala spev na Štátnom konzervatóriu v Žiline u prof. Emílie Sadloňovej a na VŠMU v Bratislave u Prof. Vlasty Hudecovej. Zúčastnila sa na Medzinárodných speváckych kurzoch A. Dvořáka v Karlových Varoch. 

Od roku 2003 je sólistkou Opery SND, kde naštudovala rad postáv mezzosopránového oboru. Diváci a poslucháči ju mohli stretnúť na mnohých pódiách, napr.: v Národnej opere Veľkého divadla vo Varšave, na javisku Štátnej opery v Banskej Bystrici, Shanghay Philarmonic Orchestra, v Janáčkovej opere Národného divadla v Brne. V roku 2008 začala spolupracovať s Národným divadlom v Prahe.

V súčasnosti ju na scéne opery SND možno videť aj ako Oľgu v Čajkovského Eugenovi Oneginovi,  či Suzuki v Pucciniho Madama Butterfly. Najnovšie je to aj úloha princa Orlofského v Straussovom Netopierovi. V januári 2012 účinkovala v Lipskej Semper opere s Gewandhaus orchestrom ako Oľga v Čajkovského Eugenovi Oneginovi s dirigentom Matthiasom Foremnym.Speváčka má však na svojom konte i početné úspešné koncertné vystúpenia doma i vo viacerých európskych krajinách, aj vo sfére komornej hudby. Niekoľkokrát sa predstavila na Medzinárodnom opernom festivale v Miškolci v Maďarsku (Dryade v Ariadne na Naxe a Tisbe v Rossiniho Popoluške) - v Českej republike, Nemecku, Poľsku. Spolupracuje s poprednými dirigentmi, ku ktorým patria  Marco Munari, Walter Kobéra a ďalší.